Vše, co je v člověku krásné, je očima neviditelné.
Antoine de Saint-Exupéry

Tisková zpráva - 26.10.2017

Social Good Hackathon: kde programování dává smysl

Moderní technologie mohou skutečně pomáhat druhým lidem. Přesvědčili se o tom účastníci a účastnice Social Good Hackathonu, který organizovala nezisková organizace NESEHNUTÍ. První český hackathon zaměřený výhradně na tvorbu společensky prospěšných projektů proběhl o víkendu 21. a 22. října v Brně.

Hackathon je 24hodinový maraton zaměřený na tvorbu aplikací, softwaru nebo webových portálů. Obvyklé zaměření hackathonu na inovace služeb a produktů ve vývoji technologií v tomto případě vystřídalo zaměření na společensky prospěšné projekty.

„Předem jsme navrhli témata, která bylo možné na místě zpracovávat. Přihlásit se ale mohl kdokoliv s nápadem na vlastní projekt. Na začátku akce vzniklo pět týmů a společně začaly pracovat,“ přibližuje průběh akce její organizátorka Mariana Zbořilová z NESEHNUTÍ.

„Hackathony typicky mají soutěžní charakter. My jsme se ale rozhodli soutěživost příliš nepodporovat a na konci dát pozitivní zpětnou vazbu všem projektům. Vítězný návrh vybrala odborná porota složená z expertů a expertek na PR, marketing a tvorbu kampaní,“ říká koordinátorka poroty, Tatiana Dumbrava z NESEHNUTÍ a dodává: „zároveň jsme chtěli ocenit nejvíce propracovaný projekt, který bude mít výrazný společenský dopad a zároveň největší potenciál k realizaci.“

Vítězem Social Good Hackathonu se po 24 hodinách práce a následném intenzivním rozhodování poroty stal projekt EquiTy maďarského týmu Szeged GYEEK club. Čtyřčlenný tým dokázal během jediného víkendu vytvořit aplikaci, jejímž cílem je usnadnit fyzicky znevýhodněným osobám hledání práce a zlepšit tak jejich postavení na pracovním trhu.

„Děkujeme za příležitost být na tak skvělé akci. Doufáme, že se aplikaci podaří dotáhnout a bude prakticky využívaná,“ komentoval své zapojení člen realizačního týmu Szeged GYEEK club, Peter Paluska.

„Mezi tématy se dále objevila podpora cyklistiky ve městě, možnost zpřístupňovat informace o českých advokátech a advokátkách, odhalování fake news nebo podpora dobrovolnických tandemů mezi místními a příchozími – například Buddies,“ přibližuje realizovaná témata Mariana Zbořilová.

Akce se účastnilo bezmála třicet účastníků a účastnic z České republiky, Slovenska i Maďarska. Byli mezi nimi zástupci a zástupkyně z byznys sféry, neziskového sektoru a dobrovolnických iniciativ. Mezinárodní charakter hackathonu podtrhla účast zástupce mezinárodní sítě Techfugees, která se zasazuje o podporu příchozích prostřednictvím technologií. Její zástupce Adil Gherib představil témata, na která se v Techfugees zaměřují – mezi nimi zdravotnictví, vzdělávání a zaměstnanost.

Social Good Hackathon se uskutečnil v rámci série aktivit zaměřených na budování lokálních komunit a zvyšování povědomí o občanských iniciativách, které jsou společensky prospěšné. Na stránkách komunitylab.cz jsou zveřejněny anotace všech realizovaných projektů.

Fotogalerie na FB

Kontakt:
Mariana Zbořilová, NESEHNUTÍ, [email protected]
Tatiana Dumbrava, NESEHNUTÍ, [email protected]
Peter Paluska, Szeged GYEEK club, [email protected]