Chceš-li poznat charakter člověka, dej mu moc.
Abraham Lincoln

2.11.2017

První český aktivistický hackathon – setkání dvou světů

 

 

V roce 2015, uprostřed uprchlické ‘krize’, kdy největší hejty vůči syrským uprchlíkům se točily kolem nového šokujícího objevu, a sice, že používají iPhony, jsem narazila na vznikající Techfugees –  virtuální decentralizovanou platformu, která spojovala přes stovky neznámých lidí z IT, marketingu, designu, humanitárních oborů. Nabízela jim přitom podporu v uspořádání hackathonů zaměřené na reálnou pomoc uprchlíkům na Balkáně nebo v jejích cílových zemích. Tímto způsobem hackathony v Berlíně, Londýně nebo v Athénách produkovaly apky a nástroje, které pomáhaly uprchlíkům např. chytat WiFi na hranici Slovinska a Chorvatska, nebo uložit si cestovní doklady do SafeBoxu a bránit se pašerákům, najít provizorní ubytování v místních komunitách, orientovat se v nabídce služeb lokálních NNO, hledat si práci aj.

V té době jsme v Brně čekali na ‘příliv’ uprchlíků z Balkánu a naivně jsme očekávali, že se budou chtít usadit v Brně. Město připravilo dokonce scénář krizové intervence a řízené pomoci, lidé chtěli nabízet ubytování a peníze, s kamarádkou jsme uvažovali o otevření hostelu a odstartování sociálního podnik pro/s uprchlíky a přáli jsme si udělat první aktivistický hackathon podle modelu Techfugees na pomoc integrace uprchlíků ve městě. Všichni jsme čekali na uprchlíky, i když každý jinak (určitě si pamatujete na nabitou agendu a rostoucí sociální sítě IVČRN z té doby). Trvalo dva roky, než jsme se všichni uklidnili a smířili s nepřítomností uprchlíků, ale myšlenku prvního aktivistického hackathonu v ČR jsme však neopouštěli a v říjnu 2017 jsme uspořádali Social Good Hackathon, první hackathon v Česku, který byl zaměřen výhradně na tvorbu sociálně prospěšných projektů. Plánovali jsme jej i realizovali v úzké spolupráci s Kiwi, zejména s jejích vývojářem Ondřejem Veselým, bez kterého bychom ani nevěděli, co všechno je potřeba zařídit před hackathonem anebo jak se vůbec hackathon správně píše 🙂

Vzhledem k nepřítomností uprchlíků v ČR a na Slovensko jsme cílovou skupinu rozšířili na aktivisty/ky, iniciativy a organizace, které se podílejí na budování inkluzivnější a férové společnosti. Avšak největší ambice bylo vůbec poprvé vyzkoušet nový formát a spolupráce s experty/ky z jiných oborů a vykročení z naších aktivistických bublin, což se nám úspěšně podařilo. Hackathonu se zúčastnili lidé z IT, designu, marketingu, sociálních inovací aj., byli jsme genderově vyvážení a vzhledem k hostům z Maďarska jsme měli angličtinu jako komunikační jazyk. Podařilo se nám vytvořit na místě 5 týmů/projektů zaměřených na mobilizaci cyklistické komunity v Nitra (bajková appka), propojovaní příchozích a místních skrze vzájemné učení se jazyků v Brně (buddy appka), zprostředkování práce handicapovaných a jinak znevýhodněných osob na trhu práce v Maďarsku (equity app), převrácení hoaxů na základě hledání původních zdrojů (source tracker) a zpřístupnění dat souvísející s justičním systémem v ČR (cestiadvokati.cz).

Jako organizační tým jsme nejsilnější moment zažili, když za námi přijel Adil Gherib, jeden z členů Techfugees, aby mluvil o konkrétních výsledcích a pozitivních dopadech hackathonů na život a spokojenost uprchlíků na celém světě. A v roli účastnice hackathonu, konkrétně týmu pracujícím na buddy aplikaci – jsem zase zažila nejhezčí chvíle během diskuze s Osmanem Salihem, innovation wizzard z O2 Garage, který nás mentoroval v human-centered designu a na konci slavnostně oznámil, že lidé nechtějí vrtačky, ale díry do zdi! Tato jednoduchá mantra nás pak doprovázela v různých humorných variacích po celou noc diskuze a designování nové aplikace…

Díky Social Good Hackathonu jsem si uvědomila, že spolupráce aktivistů/ek s IT bublinou je možná, smysluplná, oboustranně obohacující a stále podhodnocena. Znát terén a potřeby cílové skupiny ještě neznamená přijít s alternativním řešením a právě vstup IT a social business dokážou transformovat social good do smyslupné sociální inovace s měřitelním dopadem.      

 

Tatiana Dumbrava, Mariana Zbořilová

Výsledky hackathonu najdete zde:

https://komunitylab.cz/