Lidstvo jde stále vpřed, ale člověk zůstává pořád stejný.
Johann Wolfgang von Goethe

Blogy – pokračování časopisu PŘES 2016-2017

 

 

První český aktivistický hackathon – setkání dvou světů

 

V roce 2015, uprostřed uprchlické ‘krize’, kdy největší hejty vůči syrským uprchlíkům se točily kolem nového šokujícího objevu, a sice, že používají iPhony, jsem narazila na vznikající Techfugees –  virtuální decentralizovanou platformu, která spojovala přes stovky neznámých lidí z IT, marketingu, designu, humanitárních oborů.

Celý článek naleznete tady

 

 

“Kráska” a “zvíře”: O síle symbolů a mediální manipulaci

 

CNN, BBC, New York Times, The Guardian. Fotografie se skautkou Lucií Myslíkovou, která na prvomájové akci “Kdo si hraje, nehajluje”, diskutovala s neonacistou, obletěla svět. Brzy se o ni začala zajímat česká i světová média. Na snímku však byli dva lidé: pojďme se společně zamyslet nad tím, proč by nás měl zajímat i vyfotografovaný mladík.

Celý článek naleznete tady.

 

 

Malé velké triky pro inkluzi dětí s odlišným mateřským jazykem

 

V poslední době často potkávám bezradné vyučující, v jejichž třídě se najednou ocitlo dítě s odlišným mateřským jazykem. Často si neví rady, jak je integrovat do kolektivu a jak podporovat kolektiv, aby je přijal. Dítě mluví česky, avšak komplikace a nepřijetí mnohdy trvá. Co s tím? Jak pracovat s třídou a s dítětem, když nemáte moc času, nemůžete stavět na předchozí zkušenosti a nemáte po ruce interkulturního pracovníka či pracovnici anebo asistentku či asistenta pedagoga?  

Celý článek naleznete tady

 

 

Tom Olsen – příběh bývalého neonacistického vůdce

 

Tania Dumbrava se setkala s Tomem Olsenem, který konvertoval z neonacismu k víře ve spolupráci mezi lidmi. Svým prostředkováním vlastní zkušenosti narušuje obvyklé představy o tom, proč se mladí přidávají k extrémní pravici.

Celý článek naleznete tady

 

Hej(-)ty a letající kameny

 

V průběhu roku 2015 jsem se zúčastnila několika školení o tom, jak potírat nenávist v online/offline prostředí a ráda bych tady sdílela pár zajimávých postřehů, které jsem si odnesla.

Celý článek naleznete tady

 

Jak mluvit o hidžábu

 

Svoboda slova vyžaduje péči. Kritiku musí doplňovat i aktivita, která rozšíří horizont našich názorů. Výsledkem by měla být debata, v níž si dokážeme představit například hidžab jako symbol mnoha významů, nejen mužské dominance.

Celá článek najdete tady

 

Úspěšné online kampaně v roce 2015

 

Sledovala jsem úspěšné online kampaně proti nenávisti a sdílím tady některé z nich. Celý článek najdete tady

 

O šikaně trochu jinak

 

Tania Dumbrava přibližuje netradiční pojetí problému školní šikany. Podle něj netkví problém ve vztahu oběti a agresova, ale v celkové míře tolerance ve škole a vlastně i společnosti.

Celý článek najdete tady