Chcete-li mír, pracujte pro to, aby byla na světě spravedlnost.
Henry Louis Mencken

4.10.2017

Seznamte se s našimi buddies!

Zeptali jsme se několika z našich buddies na to, co jim zkušenost z toho být buddym přináší. Přečtěte si jejich odpovědi i životní příběhy.

Přihlaste se na [email protected] a buďte také buddy! Více informací ZDE.

 

Magdaléna Marie Sedláčková

S výukou českého jazyka mám bohaté zkušenosti. Doučuji češtinu lidi z různých koutů světa a občas i provádím stylistické korektury. Stát se buddy jsem se rozhodla předně z toho důvodu, že ráda učím naši mateřštinu a také se zajímám o nové kultury. V rámci organizace NESEHNUTÍ se věnuji chlapci z Rumunska. Je krásné vidět, jak rychle se posouvá a že ho čeština i baví. Je velice chytrý a snaživý. Celkově mohu říct, že být buddy je opravdu dobrá zkušenost.

 

Barbora Kučerová

Být buddy není jen o učení jazyka, je to také o představování místní kultury a všeobecného života. Stát se buddy mi otevřelo dveře do životů lidí, kteří začínají svůj život na neznámém místě, daleko od rodiny a přátel, které nechali ve starém domově. Jako buddy se stáváte průvodcem či průvodkyní a přítelem či přítelkyní v neznámém území, které se snad brzy i díky vaší pomoci může stát novým domovem.

 

Yara Orman

My positive experience was that I felt the children found someone to connect with and it was probably due to the language (arabic). Also, I was helping with their school and translating meetings for them. The part I liked most is when they were looking forward to playing and were very willing to play all time in Czech. I think it brought to me a great value because I realized how much children have to give and I was impressed how they are dealing with the whole immigration experience.

 

Markéta Minaříková

Co mi spolupráce v rámci buddies přinesla? Rozšířila mi obzor, naučila mě mnoha věcem. Ať už se to týká kurzů, kterými jsem prošla, ale i té lidské stránky. Poznala jsem nové skvělé lidi, kteří mě namotivovali a moc inspirovali. Úžasná a nezapomenutelná zkušenost byla i z rodin. Jsem za to moc ráda.

 

Věra Hrnčířová

Sama učitelka nejsem, což asi není ideální stav, ale učila jsem se vždy dobře. Nikdy před tím jsem cizince ani cizinky nedoučovala, překvapila mě odlišnost problémů ve výuce, pokud se nejedná o rodilé mluvčí. Tam, kde velká část rodilých mluvčí dělá gramatické chyby, cizinec nebo cizinka nevidí žádný problém. Byla to pro mě opravdu novinka. Bylo to pro mě velice zajímavé. Osvěžila jsem si pro mě už dávno zapomenuté věci. Nezůstali jsme jen u češtiny, ale pokračovali jsme i dalšími předměty, jako chemií, matematikou, tím, co bylo zrovna potřeba. Přece jen je pro dítě těžké, když mu doma jinak asi nikdo nedokáže vysvětlit danou problematiku. Kdyby se tím snažilo prokousat samo, stálo by ho to daleko víc energie a ve většině případů by mohlo ztratit zájem.
Pro mě bylo doučování radost, bylo příjemné se setkávat i s rodinou, byli vždy velice milí a pohostinní. Byly to pro mě vždy velice příjemné chvíle. Uvědomila jsem si díky těmto setkáním mnoho dalších věcí, které člověk nikde nedokáže vyčíst. Rozšířila jsem si obzory.

 

Tomáš Tušer

Co mi přinesla spolupráce v tandemu? Informace o Ukrajině, praktikování pedagogické činnosti, pocit, že někomu pomáhám. Nejvíc ale bavení se o ukrajinské kuchyni!